Consolidarea procesului de internaționalizare a Academiei de Studii
Economice din București prin promovarea mobilității academice și îmbunătățirea calității serviciilor suport specifice , contract CNFIS-FDI-2025-0021

Context

Proiectul pleacă de la premisa potrivit căreia, în actualul context global, creșterea gradului de internaționalizare a ASE București este esențială pentru a asigura o educație de calitate, competitivitate pe piața muncii, dezvoltarea cercetării științifice, creșterea prestigiului universității și contribuția la dezvoltarea societății. Susținând direcțiile strategice de internaționalizare ale ASE București, proiectul contribuie direct la îndeplinirea obligațiilor legale prevăzute de Legea 199/2023, asigurând o educație de înaltă calitate, competitivitate pe plan internațional și pregătirea studenților pentru o piață a muncii globalizată. Totodată, urmărind în mod proactiv adoptarea de bune practici și inovații educaționale prin intermediul cooperării internaționale, permițând acumularea de către membrii comunității academice de experiențe internaționale valoroase, promovând valori precum diversitatea, incluziunea și cooperarea internațională, contribuind astfel la dezvoltarea unei societăți deschise și tolerante, proiectul ajuta la realizarea obiectivelor Proiectului România Educată la orizontul anului 2030, asigurând o educație de calitate, modernă și relevanță la nivel internațional.

Procesul de internaționalizare al ASE București se fundamentează pe o strategie pe termen lung, al cărei obiectiv principal este consolidarea poziției instituției ca lider regional în domeniul educației economice și de afaceri. Această abordare strategică de internaționalizare, parte integrantă a misiunii și viziunii ASE, reflectă angajamentul său pentru excelență,  diversitate și responsabilitate socială, contribuind totodată la realizarea obiectivelor stabilite în cadrul Strategiei de dezvoltare a ASE București pentru perioada 2020-2030. Internaționalizarea reprezintă un pilon fundamental în realizarea obiectivelor generale ale ASE, contribuind la creșterea competitivității instituției pe plan național și internațional, la formarea de lideri responsabili și inovatori, precum și la promovarea valorilor academice și culturale în context global. Astfel, prezentul proiect este necesar pentru a asigura consolidarea celor trei mari piloni strategici pe care se fundamentează procesul de internaționalizare, respectiv internaționalizarea acasă, în străinătate și consolidarea prestigiului extern. Având în vedere impactul pozitiv al rezultatelor obținute în cadrul finanțării FDI din anul anterior, ne propunem astfel să continuăm și să îmbunătățim activitățile derulate în cadrul proiectului CNFIS-FDI-2024-F-0467, urmărind consolidarea obiectivelor majore de internaționalizare dezvoltate până în prezent.

Scopul și obiectivele proiectului

Susținerea direcțiilor strategice de internaționalizare ale ASE București prin adaptarea practicilor instituționale la standardele europene, îmbunătățirea calității serviciilor suport ale internaționalizării, creșterea vizibilității externe și stimularea mobilității internaționale, contribuind astfel la consolidarea prestigiului universității pe plan extern.

  1. Amplificarea vizibilității internaționale a ofertei educaționale a ASE București disponibile în limbi de circulație internațională

Sprijinirea eforturilor de internaționalizare în străinătate, în acord cu ariile prioritare strategice ale Strategiei de internaționalizare a ASE pentru perioada 2016-2027, urmărind intensificarea promovării internaționale a ofertei educaționale a ASE București disponibilă în limbi de circulație internațională în bazinele de recrutare relevante, prin participarea la târguri educaționale de anvergură și organizarea de campanii de promovare online.

  1. Stimularea mobilității internaționale a cadrelor didactice pentru îmbunătățirea competențelor de internaționalizare, reprezentarea externă, participarea în rețele universitare internaționale și alinierea la standarde academice de prestigiu

Sprijinirea eforturilor de internaționalizare în străinătate și de asigurare a premiselor pentru consolidarea prestigiului extern al ASE București, în acord cu ariile prioritare strategice ale Strategiei de internaționalizare a ASE pentru perioada 2016-2027, urmărind stimularea mobilității cadrelor didactice resursă, cu scopul îmbunătățirii competențelor specifice internaționalizării, reprezentării externe, alinierea la standarde internaționale de prestigiu pentru învățământul superior economic și de afaceri precum și participării la activități comune în rețelele universitare internaționale, prin participare la conferințe și workshop-uri internaționale relevante.

  1. Consolidarea procesului de internaționalizare acasă prin implementarea de activități destinate consolidării procesului de internaționalizare a campusului și a programelor de studii

Sprijinirea eforturilor de internaționalizare acasă, în acord cu ariile prioritare strategice ale Strategiei de internaționalizare a ASE pentru perioada 2016-2027, urmărind implementarea de activități destinate consolidării procesului de internaționalizare a campusului și a programelor de studii.

  1. Întărirea procesului de consolidare a capacității instituționale pentru servicii suport de calitate

Sprijinirea demersurilor de suport pe orizontală a ariilor prioritare strategice ale Strategiei de internaționalizare a ASE pentru perioada 2016-2027 prin consolidarea capacității instituționale în materie de internaționalizare cu scopul îmbunătățirii permanente a calității serviciilor destinate studenților și personalului academic internațional.

  1. Asigurarea cadrului operațional necesar pentru armonizarea politicilor și activităților instituționale cu Planul strategic al Universității

Sprijinirea demersurilor de aliniere la standardele internaționale prin armonizarea și îmbunătățirea politicilor și activităților instituționale la nivelul Planului strategic al Universității, cu scopul consolidării prestigiului extern al ASE București.

Implementarea activităților proiectului

În concordanță cu obiectivele specifice enunțate, în cadrul proiectului vor fi dezvoltate următoarele activități și subactivități:

Amplificarea vizibilității internaționale a ofertei educaționale a ASE București disponibile în limbi de circulație internațională

Participare la târguri educaționale relevante

  • 17-22.10.2025 Participare Autumn 2025 Begin Edu Fairs in Eurasia (Baku) în Azerbaijan


     
  • 23-30.10.2025 – Begin Southeast Asia Tour în Surabaya (25.10.2025) și Jakarta (26.10.2025), Indonezia


     

Organizare de caravane virtuale de tip Open Days

Stimularea mobilității internaționale a cadrelor didactice pentru îmbunătățirea competențelor de internaționalizare, reprezentarea externă, participarea în rețetele universitare internaționale și alinierea la standarde academice de prestigiu

Participarea la conferințe/expoziții internaționale de referință în domeniul internaționalizării, organizate de instituții de prestigiu din străinătate

  1. NAFSA 2025 Annual Conference & Expo San Diego 27.05-30.05.2025 – kicked off in San Diego 🇺🇸, gathering over 8,000 participants from 100+ countries. Romania 🇷🇴 is represented by 25 universities under the Study in Romania pavilion.

Our university is represented by a high-level delegation led by Rector Prof. Nicolae Istudor, along with Vice-Rector Prof. Constantin Marius Profiroiu, Dean Prof. Ioan-Radu Petrariu, Vice-Dean Prof. Mihaela-Emilia Marica, and Oana Muşat, Coordinator at the International Relations Office.

2. QS Higher-Ed Summit Porto – 16-17.06.2025 – the 2025 QS Higher Ed Summit: Europe explores the strategies that institutions can employ to position themselves as leaders in the global academic arena and the broader community. By integrating innovative research, fostering inclusive environments, and aligning educational offerings with future skills needs, universities can elevate their reputation and attract a diverse array of students and faculty from around the world.

3. EAIE Conference and Exhibition Gothenburg

ASE is proudly represented at the 35th Annual EAIE Conference and Exhibition (#EAIE2025) that took place in Gothenburg, Sweden, from 9–12.09. 2025.

The delegation includes:

  • Gheorghe Hurduzeu, President of the Senate
  • Ion Popa, Dean of the Faculty of Management
  • Radu Ciobanu, Vice-Dean of the Faculty of Finance & Banking

Under the theme “GO-create”, the event brings together thousands of higher education professionals to explore collaborative and innovative approaches to internationalization, inclusion, and global partnerships. The program includes plenaries, workshops, networking events, and exhibitions.

  1. THE World Academic Summit 2025 Thuwal , 07-09.10.2025, Saudi Arabia

ASE Bucharest is taking part in the prestigious Times Higher Education World Academic Summit 2025, hosted by King Abdullah University of Science and Technology (KAUST) in Saudi Arabia, from October 7–9.

This global gathering unites visionary leaders, top researchers, and academic experts to explore the theme: “The Power of Place: Universities and Their Global Impact.” Together, we’ll dive into how universities drive innovation, sustainability, and scientific progress through international collaboration and strategic partnerships.

Participarea reprezentanților ASE la activitățile și proiectele comune derulate în cadrul rețelelor universitare internaționale de referință

  • 29-31.05.2024 – 2024 Europe, Middle East, and Africa Accreditation
    Conference, hosted at the Corvinus University of Budapest in Hungary.

Participarea la workshop-uri specifice internaționalizării, organizate de instituții de formare prestigioase la nivel european și internațional, cu scopul îmbunătățirii abilităților practice și competențelor specifice pentru gestionarea eficientă a activităților subsumate procesului de internaționalizare academică

  • 02-04.07.2024– Teaching and Learning Conference 2024: Future-Focused Education: Innovation, Inclusion, and Impact – Nottingham Trent University

Activitatea A3

 Consolidarea procesului de internaționalizare acasă prin implementarea de activități destinate consolidării procesului de internaționalizare a campusului și a programelor de studii

08-10.05.2024 – 9th edition of the International Week in ASE.

10.05.2024 – The Current Role of Diplomacy, Business and Academia in the Development of Japanese Studies in Romania – eveniment organizat de catre Centrul Japonez in cadrul evenimentului Saptamana Internationala

6-8 Decembrie 2024 – Atelier de formare, diseminare si multiplicare a rezultatelor proiectului – Internationalisation Think Tank – ediția a 7-a

12-13 Decembrie 2024 – Atelier Studentesc – Diversitatea Culturala in ASE
2024 – Program modular de pregatire de comunicare în limba engleza destinat personalului din secretariatele facultăților ASE Bucuresti

Mobility Cafe –  reuniune care faciliteaza si incurajeaza studenti si cadre didactice din ASE sa participe la mobilitati de studiu, predare si internship prin diseminare de experiente, bune practici si schimb de informatii privind beneficiile aduse de mobilitati din perspectiva imbunatatirii competențelor internationale si culturale

08.05.2024 – intalnire la care au fost invitati urmatoarele cadre didactice:

Prof.univ.dr. Bogdan Iftimie – stagiul de predare efectuat la Universitatea Lille Catholic, Franța,

Prof.univ.dr. Ion Popa – deplasare Japonia  – Shizuoka University și Globis University,

Prof.univ.dr. Monica Roman – mobilitatea Erasmus+ efectuată la East European University in Tbilisi

Lector univ.dr. Alina Zaharia -mobilitate Erasmus+ la Institutul de Economie Agrară din Belgrad, Serbia .

29.05.2024 – participanti au fost urmatoarele cadre didactice:

Conf.univ.dr. Carmen Acatrinei – mobilitate de predare în cadrul Universității University of Applied Sciences Van Hall Larenstein, Arnhem, Olanda

Prof.univ.dr. State Olimpia – mobilitate ERASMUS în Bulgaria, împreună cu 30 de studenți de la 6 programe de master (anii I și II), din Facultatea de Business și Turism, însoțiți de prof.univ.dr. Doru Alexandru Pleșea și lect.univ.dr. Gheorghe Georgică, la Universitatea St.Cyril and St. Methodius University din Veliko Tarnovo

Referent Resurse Umane Calotă Mihaela –  mobilitate Erasmus+ efectuată la Universitat Politècnica De Valencia, Spania

05.06.2024

Conferenţiar univ.dr. Irina Elena Petrescu – Conferința și Expoziția anuală NAFSA 2024, care a avut loc în perioada 28-31 mai în New Orleans, SUA. În cadrul conferinței, reprezentanții Academiei de Studii Economice din București au participat în mod activ, având loc numeroase întâlniri cu potențiali parteneri din întreaga lume, prin intermediul standului Study in Romania
Lector  univ.dr. Cătălin Ploae – Conferința și Expoziția anuală NAFSA 2024, care a avut loc în perioada 28-31 mai în New Orleans, SUA. În cadrul conferinței, reprezentanții Academiei de Studii Economice din București au participat în mod activ, având loc numeroase întâlniri cu potențiali parteneri din întreaga lume, prin intermediul standului Study in Romania
Conferenţiar univ.dr. Dana-Maria Boldeanu – participare la 2024 EFMD Conference for Quality AssuranceImpact and Accreditation Professionals la University of Liverpool School of Management (triple crown accreditation)
Reprezentanți studenți in Senatul ASE – participare la  un schimb de bune practici in cadrul programului ERASMUS cu studenții Facultății de Economie și Afaceri din Zagreb,  în domeniul dezvoltării durabile și modalitățile practice în care acreditarea AACSB a afectat programele FEB pentru studenți.
Constantin Daniel Pestrea – care a participat la mobilitatea Erasmus+ desfășurată în Olanda, în cadrul universității University of Applied Sciences Van Hall Larenstein, Arnhem

26.06 2024 – în cadrul evenimentului au participat domnul Conferenţiar univ.dr. Bogdan-Gabriel Nistoreanu, domnul Prof.univ.dr. Gyorgy Attila, precum și domnul Florin Comăniciu (Șef serviciul financiar în cadrul Direcției Economice)

Conferenţiar univ.dr. Bogdan-Gabriel Nistoreanu –  misiune de formare la Camera de Comerț și Industrie din Salonic, Grecia

Prof. univ. dr. Gyorgy Attila – mobilitatea de predare pe teme financiare, desfășurată la Georgian National University SEU din Tbilisi, Georgia

Florin Comăniciu (Șef serviciul financiar în cadrul Direcției Economice) – participare la International Staff Week 2024 „Promoting Networking for Higher Education Professionals”, Nissa, Franța, la instituția de învățământ superior ISIM Business School

10.07. 2024, în cadrul evenimentului, au participat domnul Conferenţiar univ.dr. Tănase Mihail-Ovidiu, domnul Profesor univ.dr. Albu Cătălin Nicolae, Țurcanu Bogdan și Butnaru Georgiana, personalul administrativ din cadrul Direcției de Relații Internaționale.

Conferenţiar univ.dr. Tănase Mihail-Ovidiu – deplasarea la Universitatea din Foggia, Italia, cuprinsă în cadrul programului Blended Intensive Program (BIP) Experiential tourism as a form, Erasmus+ Action KA131 – Blended Intensive Programmes. Această mobilitate s-a fost desfășurat împreună cu un grup de 10 studenți, studii universitare de licență de la Facultatea de Business și Turism.

Profesor univ.dr. Albu Cătălin Nicolae – misiune de formare la Universitatea Metropolitan University Prague

Țurcanu Bogdan, referent Biroul ERASMUS – misiunea de formare Erasmus+ la universitatea parteneră Rennes School of Business din Franța, scopul acestei deplasări a fost participarea în cadrul evenimentului Internationalization of your University: Good Practices.

Butnaru Georgiana, referent Biroul ERASMUS – mobilitate de formare Erasmus+ la University of Pavia, Italia (universitate parteneră). Scopul acestei deplasări a fost participarea la Staff Week “BIP and Digitalisation of International Mobility” organizată de University of Pavia.

23.10 2024, au participat doamna Prof.univ.dr. Elvira Nica, doamna Lector univ. dr. Olivia-Cristina Rusu, doamna Prof. univ.dr. Mădălina Croitoru (visiting professor), precum și 6 studenți din cadrul Facultății de Relații Economice Internaționale.

Prof.univ.dr. Elvira Nica – mobilitate de predare la Faculty of Operation and Economics of Transport and Communication, Zilina, Slovacia precum și consolidarea și dezvoltarea colaborării între cele două instituții de învățământ în domeniul cercetării științifice și proiectelor de cercetare.

Lector univ. dr. Olivia-Cristina Rusu – misiune de predare Erasmus+ la Universita della Calabria, UNICAL, Cosenza, Italia, desfășurată în cadrul programului Blended Intensive Programme: Digitization and its Economic and Social Impact

Prof. univ.dr. Mădălina Croitoru (visiting professor), Masterclass despre Inteligența Artificială, a împărtășit experiențele dobândite în cadrul Universității din Montpellier, Franța

20.11. 2024, în cadrul evenimentului au participat următoarele cadre didactice:
Asistent univ. dr. Constantin Marius – mobilitate de predare Erasmus+ în Italia, University of Catania
Lector univ. dr. Mihăilă Silviu-Constantin – mobilitate Erasmus+ de predare la departamentul de Limbi și Literaturi Moderne, în cadrul Institutului de Limbi și Literaturi Romanice, Universitatea Adam Mickiewicz, Polonia
27.11. 2024, în cadrul evenimentului intitulat Mobility Cafe, au participat următorii invitați:
Lector univ. dr. Mănescu Dragoş-Mihail (prodecan al Facultății de Drept ASE) –  mobilitate de predare Erasmus+ în engleză și italiană, la Universita degli Studi del Sannio, Italia
Domnișoara Stoica Naty, studentă la Facultatea de Finanțe, Asigurări, Bănci și Burse de Valori – mobilitate Erasmus+ la University of National and World Economy, Bulgaria unde impreuna cu ceilalți colegi ai ei a participat la diverse workshop-uri, conferințe și cursuri susținute în universitatea parteneră

3.12. 2024, au participat următoarele cadre didactice:

Prof. univ. dr. Ionescu-Feleagă Liliana, decan al Facultății de Contabilitate și Informatică de Gestiune – mobilitate Erasmus+ la Academia de Studii Economice din Moldova.

Prof. univ. dr. Dudian Monica, profesor la Facultatea de Economie Teoretică și Aplicată – mobilitate Erasmus+ la Universitatea Aix-Marseille, Franța

Activitatea A4

Activitatea A5